Egzaminy z angielskiego,  Nauka angielskiego

Jak pisać emaile po angielsku? Na prośbę Domino718, matura z języka angielskiego.

Cześć Kazie i Kaziczki,

Jeden z moich widzów na YT – Domino718 niedawno napisał, że ćwiczy pisanie e-maili na różne tematy, od 50-100 słów w ramach przygotowań do matury i że przydałoby mu się wsparcie. Jak ja się cieszę, że maturę mam za sobą 😀 😀 😀 Ale mówiąc poważnie, maturę lepiej mieć niż nie mieć i jak wyjaśniałam w moim małym filmiku nakręconym w moim małym samochodzie, matura ustna z angielskiego nie taka straszna, jak nauczyciele malują.

Natomiast pisanie, to największe wyzwanie jeśli chodzi o posługiwanie się językiem obcym. Jeśli chodzi o angielski to oprócz gramatyki, słownictwa dochodzi pisownia- spelling, która w języku angielskim jest wyjątkowo wredna!

Wygląda na to, że aby nie było zbyt łatwo co roku MEN wprowadza jakieś kosmiczne zmiany. Nawet teraz szukam ‘men matura’- niestety za pierwszym razem znalazłam to: men

No nie o takich men mi chodziło …

Więc wchodzę na stronę CKE a tam co: nowa i stara formuła? Jak ja zdawałam maturę, to była to ‘nowa matura’ i chyba od tamtej pory co roku mamy ‘nowszą’ maturę!

Ale do rzeczy, dziś kilka wskazówek jak poradzić sobie z pytaniem maturalnym- pisanie maila. Najlepiej na przykładzie z arkusza egzaminacyjnego, tutaj przykład z poziomu podstawowego z  arkusza  z 2016r.

pisanie-1

Jak poradzić sobie z tym zadaniem?

 1. Trzymajcie się mocno krzesła i nie śmiejcie się zbyt głośno z tematu// występ artystyczny??????
 2. Przeczytajcie dokładnie polecenie i instrukcję- swoją droga cwaniaki, nie dają pytania po angielsku, a to ułatwiłoby nam sprawę.pisanie-2Ta druga część jest równie ważna co pierwsza.
 3. Zwróćcie uwagę, że na pierwszej fotce zadania, treść jest zorganizowana w czterech bullet points- punktach. To się wręcz prosi o wykorzystanie jako plan Waszej wypowiedzi.
 4. Bardzo wrednie na arkuszu tuż po zadaniu macie miejsce na tekst ‘na czysto’ a dopiero na następnej stronie miejsce na brudnopis. A pisanie na żywioł, bez wersji na brudno to samobójstwo!
 5. Napiszcie sobie plan na podstawie treści zadania:
 • opisz występ
 • moje obawy
 • co kupiłam i dlaczego
 • czas wolny

Prawdopodobieństwo, że ktoś z Was wybierał się na gościnne występy artystyczne w UK jest pewnie mniej więcej takie jak to że w drodze do pracy spadnie na mnie meteoryt. Czas więc ruszyć makówką i użyć wyobrażni, musicie pozmyślać. Zmyślania można się nauczyć. Już dziś zacznijcie trenować.

Mamy 4 punkty, ma być od 80-130 słów. Minimum 20 słów o każdym punckie. Na moje oko 3 zdania o każdym punkcie powinny wystarczyć. Przekonamy się.

6. Dodajcie do planu swoje pomysły, w formie szybkich notatek:

 • opisz występ- present a play, we wrote it, about Polish culture
 • moje obawy- shy, forget text
 • co kupiłam i dlaczego- Polish sweets- to treat you, warm clothes- rain
 • czas wolny- musical, cinema

7. Piszę pierwszą wersję:

Hi Susan,
My school friends and I can’t wait for our exchange trip. We have spent a lot of time preparing our show. It’s almost ready.
BRUDNOPIS- 128 słów- UWAGA BŁĘDY:
we will going to present play about Polish culture. We wrote it ourself. Play is very funny and I am sure you will enjoy it.
I am a very shy person and I am abit worried about my performans. I hope I will forget not  the text. My memory is not good.
I heard it is rain in the UK almost everyday so I bought a lot of warm clothes. also I bought som Polish sweets for you. I know you like it.
It will be my first tim in UK and I really want to practice my english. I would love to go to the cinema. I like shoping. Do you Think we could go shoping together?
I am sure the trip will fantastic.
Best wishes,
XYZ.
8. Dokładnie czytam moją pierszą wersję i sprawdzam:
-czy rozwinęłam każdy z 4 punktów?
-czy każde zdanie zaczyna się wielką literą a kończy kropką?
-czy każde zdanie ma sens?
-czy podmiot i orzeczenie się zgadzają? (She lives)
-czy przed rzeczownikami mam przedimiki a/an/the tam gdzie potrzeba?
-czy są jakieś błędy w pisowni?
-czy czasy są użyte prawidłowo?
Czekam na Wasze poprawione teksty maturzyści.Zamieście je w komentarzu. Specjalnie dla Was zrobiłam mnóstwo błędów w moim mailu.
9. Poprawiam błędy, liczę wyrazy i przepisuję mój tekst na czysto.
No to teraz Wasza kolej.
matura-plansza

 

2 komentarze

 • Damian

  Świetne podejście do tematu ! Dzięki za pomoc, w końcu mam motywację do efektywniejszej nauki bo jest to zrozumiałe i profesjonalne omówienie. Pozdrawiam !

  • Kazik.TV

   Cześć Damian, wielkie dzięki za komentarz. Teraz to ja czuję się zmotywowana, kiedy czytam, że to co robię jest dla Ciebie przydatne. Na szybko napisałam dziś cz 2. Pozdrawiam i dziękuję Ci za to, że jesteś megakazikowym widzem i czytelnikiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *