Życie w UK

Brexit a Polacy w Anglii. Co sie stanie z Polakami w UK po Brexit?

Cześć Kazie i Kaziczki,

Co to z nami będzie kiedy widmo krążące nad Europą wyciągnie po nas swe brexickie łapiszcza?

Eeeee nic nie będzie 😀

Ale trzeba się wkupić.

A tak na serio to dosłownie dwa dni temu dostaliśmy newsletter od samego Home Secretary (moja znikoma raczej intuicja niż wiedza na temat polityki podpowiada mi, że to odpowiednik ministra spraw wewnętrznych i administracji) w którym to uprzejmym, niemal kazikowym tonem opowiada jakże troszczy się o prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Może niektórzy z Was pamiętają filmik o tym jak wygląda formularz który należało wypełnić aby uzyskać dokument potwierdzający stałą rezydenturę w UK?

Właśnie w czasie tworzenia tego filmiku zapisaliśmy się do newslettera na te tematy na stronie www.gov.uk i właśnie dwa dni temu po raz pierwszy otrzymaliśmy pierwszą wiadomość. Wy też możecie się zapisać klikając w ink:

https://gov.smartwebportal.co.uk/homeoffice/public/webform.asp?id=67&id2=627DF7

Może najpierw napiszę o formalnościach, a potem dla chętnych będą ciekawostki o Panu Sekretarzu- Dygnitarzu.

SETTLED STATUS

Najnowszym patentem Home Office na uregulowanie sytuacji obywateli z krajów UE którzy chcą żyć i pracować w UK po czerwcu 2021 jest pomysł aby aplikowali o settled status- czyli status potwierdzający dosłownie ustatkowanie się/ osiedlenie w UK. Jak mówiłam w filmiku, informacje na temat settled status, to po prostu moje polskie tłumaczenie informacji opublikowanych na stronie www.gov.uk, gdzie możecie je znaleźć w pełnej, oryginalnej wersji, oczywiście bezpłatnie.

1. Kiedy i jak możemy się ubiegać o settled status?
Jak mówiłam w filmiku, tym razem aplikacje realizowane są wyłącznie online a proces zostanie zapoczątkowany do Marca 2019 z datą końcową wyznaczoną na 30/06/2021.

2. Co z kartą potwierdzającą rezydenturę stałą?
Settled status zastąpi ‘permanent residence’, i Ci z nas którzy mają już niebieski dokument potwierdzający rezydenturę stałą w UK, będą mogli wymienić go na ‘settled status’. Jednak settled status będzie nadawany wirtualnie i nie otrzymamy fizycznego dokumentu.

 

3. Czy muszę ubiegać się o settled status?
Tak, jeśli chcesz mieszkać i pracować w UK po czerwcu 2021.

4. Co daje mi settled status?
Mówiąc krótko prawo kontynuowania swojego życia w UK jak do tej pory i możliwość ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo.

6. Jakie kryteria muszę spełnić?
– posiadanie obywatelstwa kraju UE lub bycie członkiem rodziny takiej osoby,
– życie w UK w sposób ciągły przez przynajmniej 5 lat (każdego roku spędziłeś przynajmniej 6 miesięcy w UK)
-rozpoczęcie życia UK przed grudniem 2020 (jeśli przed tą datą nie dopełniłeś magicznych 5 lat życia na wyspie, możesz ubiegać się o pre-settled status).

7. Co z dziećmi?
Rodzice dzieci poniżej 21 lat, mogą ubiegać się o settled status dla swoich dzieci, o ile spełniają warunki z punktu 6 (o ile dzieci nie urodziły się na terenie UK i są od urodzenia obywatelami UK).

8. Jakie dokumenty muszę przedstawić?
– dowód tożsamości (można zeskanować lub wysłać pocztą)
– dokumenty potwierdzające że żyłeś w UK przez 5 lat (takie same jak do rezydentury stałej, wyciągi z banków, payslipy, P45, P60, umowy najmu, rachunki za prąd, wodę itp.) Ambicją HO jest transfer naszych danych z HMRC, co będzie oznaczało konieczność wpisania jedynie naszych danych osobowych.
– zdjęcie (jpg)

9. Ile to kosztuje?
– osoby poniżej 21 lat – 32.50
– osoby powyżej 21 lat – 65

10. Czy settled status dany jest na zawsze?
Tak, o ile nie wyjedziesz z UK na dłużej niż 5 lat.

10. Co z osobami które osiedlą się w UK po grudniu 2020?
Będą mogły ubiegać się o settled status jeśli członek ich rodziny ma taki status a relacja rozpoczęła się przed grudniem 2020.

Także tyle konkretów ze strony Home Office – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

… A teraz anegdotka.

Pan Sekretarz tak się do nas zwraca w newsletterze:

I take immense pride that so many EU citizens like you have made your home here …
Jestem dumny z faktu że tak wielu obywateli UE, podobnie jak Ty uczyniło UK swoim domem…

Safeguarding rights of EU citizens has always been our first priority…
Ochrona praw obywateli UE od zawsze była naszym priorytetem…

…I hope you will agree with me that it is an important step towards the commitment we made to you and your families so that you can continue your lives here…
Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną, że to ważny krok ku spełnieniu obietnicy jaką daliśmy Wam i Waszym rodzinom, abyście mogli kontynuować swoje życie tutaj…

Fiu fiu kochani, takich rzeczy o imigrantach nie przeczytacie w The Sun czy the Daily Mail. Nie dość że pisze do nas sam Sekretarz, to jeszcze jak osobiście i z jaką sympatią. Jest dumny z tego że chcemy tu żyć.

 

Taka miłość się nie zdarza?

Pan Sekretarz nazywa się Sajid Javid i reprezentuje drugie pokolenie imigrantów z Pakistanu. Urząd objął krótko po dymisji Amber Rudd, kiedy przyznała się do odpowiedzialności za dramatyczne decyzje dotyczące pierwszych, powojennych imigrantów z Karaibów (1948)… kwestionując ich prawo do życia w UK w 2012r i grożąc im po tych wszystkich latach deportacją!

Teresa May musiała posprzątać po nierozsądnej pani Rudd, powołać nowego Sekretarza i ustanowić święto upamiętniające przybycie pokolenia Windrush na brytyjską ziemię 70 lat temu.

Hmmm miejmy nadzieję że nie doczekamy święta upamiętniającego przybycie pierwszych Polaków.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *