English Culture

Chiński Nowy Rok i kogut a’la Trump.

Cześć Kazie i Kaziczki,

Tak się złożyło, że czworo moich uczniów, Made in China, rusza wkrótce z powrotem do kraju przodowników pracy aby świętować Chiński Nowy Rok- Rok Koguta. A to znaczy, że nie będzie ich w collegu w czasie egzaminów. A że ja jestem Kazikiem dużego serca, złożyłam im propozycję nie do odrzucenia: zdawanie egzaminów dziś w piątek 13-go!

O dziwo przyszli, ale to wcale nie znaczy, że Chińczycy nie są przesądni. Więc przy okazji poczytałam troszkę o tym jak obchodzi się Nowy Rok w Chinach i znalazłam tabuny noworocznych przesądów.

Ale właściwie to dlaczego świętują pod koniec stycznia?

Chinese New Year is celebrated on the first day of the Chinese lunar calendar, usually between January 21th and February 20th. No więc każdego roku chiński Nowy Rok wypada innego dnia, ponieważ w Chinach używa się kalendarza opartego na fazach księżyca. W Chinach, Japonii, Malezji, Wietnamie i jeszcze kilku innych azjatyckich krajach, świętuje się z przytupem. Niektórzy będą mieli nawet 15 dni urlopu! Oficjalne dni wolne od pracy w tym roku to od  27 stycznia do 2 lutego, też nieżle.

Oczywiście Chiński Nowy Rok obchodzi się także w Wielkiej Brytanii. Chińskie dzielnice – Chinatowns, będą spływać czerwonymi dekoracjami a w Londynie odbędzie się huczna parada.

15-go dnia noworocznej biby, obchodzi się the Lantern Festival – Święto Lampionów. Swoją drogą, w UK ostatnio takie lampiony straciły na popularności i wiele osób walczy o ich zakazanie ze względów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Ale to taka mała dygresja. Jak widać chińskie konie i ptaki nie mają nic przeciwko milionom o ile nie miliardom lampionów wysyłanych w kosmos każdego roku.

 

A przesądy?

1.Taking medicine – jak w Polsce, jaki Nowy Rok taki cały rok. If you take medicine on New Year, you will be ill for all year! Także unikajcie zażywania lekarstw bo będzie chorować cały rok.

2. New Year’s breakfast – eating porridge, traditionally food of the poor, brings bad luck. Więc jedzmy na bogato!

4. Washing- don’t wash your hair or clothes, as ‘you will wash your fortune away’. To bardzo dobra wiadomość dla mnie, bo nie lubię robić prania.

5. Wear colourful clothes, as white and black clothes are worn at the funerals. Biały jest kolorem żałoby, ciekawe.

6. Welcome New Year with a bang to keep the bad spirits away, fireworks and firecrackers are worth considering. Podobne zwyczaje towarzyszą wielu europejskim świętom – Halloween, Bodnfire Night, Nowy Rok, ślub – tym okazjom też towarzyszą fajerwerki.

7. Gifts to avoid as they bring bad luck: clocks, scissors, and pears. Nie kupujcie takich prezentów Azjatom. Odradzam też linijki i miarki 😀

8. Married daugthers should not visit their parents’ home as it brings bad luck. Popieram, jakżeś się wydała za mąż kobito to daj swoim rodzicom odsapnąć!

To tylko mała próbka przesądów. Generalnie to co chce się zatrzymać trzeba trzymać w domu, i nie pozwalać córkom które udało się raz wydać za mąż na powrót, w razie gdyby przyszło im się zadomowić na stałe 😀 😀 😀

Nie ma co ukrywać, że Azjaci idą z duchem czasu. Tradycję dawania lucky money w czerwonych kopertach niedawno zastąpiły aplikacje na smartfony, umożliwiające przesłanie pieniędzy. Dziś jeden z moich uczniów mi powiedział, że takie pieniądze daje się dzieciom i … singlom! Ciekawe dlaczego. Czyżby osoby wolne był traktowane jak dzieci ? A może tylko Ci niesparowani mają czas, energię i możliwości wydania tych pieniędzy na szalone hulanki?

Kolejną ciekawostką jest to, że wszyscy którzy urodzą się w tym roku będą mieli ten sam znak zodiaku – wszyscy będą kogutami. Jeśli jesteście ciekawi jaki Wy macie znak w Chińskim zodiaku i co to oznacza, możecie sobie to wyliczyć tutaj.

A o najnowszym symbolu roku koguta nie będę się rozpisywać, bo nie chcę wywoływać licha z lasu, bo nożyce się odezwą, choć oliwa zawsze sprawiedliwa.

Anyway, jeśli Sylwester i europejski Nowy Rok nie był dla Was zbyt fajerwerkowy, albo wręcz przeciwnie macie chęć go powtórzyć, ubierzcie się na czerwono, zróbcie sobie smoka i świętujcie Nowy Rok z ponad bilionem Azjatów.

Jeśli wierzycie w przesądy, napiszcie w komentarzu. Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku…  po raz kolejny!

 

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *