Caravaning - poradniki

TESTUJEMY: KLIMATYZATOR PRZENOŚNY DO KAMPERA i PRZYCZEPY EvaPolar. CZY WARTO KUPIĆ? TEST RECENZJA.

Od dłuższego czasu szukamy urządzenia które efektywnie schłodzi nam powietrze w kamperze i przyczepie kempingowej. Na rynku jest wiele urządzeń do klimatyzacji, ale albo są ogromne, albo wymagają instalacji albo kosztują krocie.

Mały klimatyzator wodny EvaPolar wydaje się rozwiązaniem naszych kłopotów. Jednak czy wart jest swojej ceny i działa tak jak obiecuje producent?

Robi się coraz cieplej i czas pomyśleć o klimatyzacji. Nasz kamper nie ma klimatyzacji, podobnie nasza przyczepa kempingowa. Mamy psa i czasami w upalną pogodę uzywamy wentylatora, czy klimator wodny będzie dla nas lepszy?

Przeprowadziłam w kamperze test tego klimatora napełnianego wodą. Czy to działa? Jak mocno schłodził kampera w upalny słoneczny dzień przenośny mobilny klimatyzator? Czy EvaPolar sprawdzi się jako klimatyzacja do przyczepy lub kampera? Ile kosztuje w Anglii a ile w Polsce? Sprawdziliśmy to!


Evapolar to mały klimatyzator wodny. Czynnikiem chłodzącym jest woda, zasysane powietrze przechodzi przez system mokrych wkładów, w wyniku procesu parowania wody, powietrze ulega schłodzeniu. Napełniam zbiornik wodą i uruchamiam urządzenie. Pobór energii jest bardzo małay, zaledwie 12W. Producent zapewni że można zasilać Evapolar przy pomocy powerbank. Oczywiście sprawdzam jak to działa.


Mój test trwa godzinę. Regularnie zapisuję pomiary: temperatura powietrza zasysanego przez Evapolar, temperatura powietrza schłodzonego, temperatura w alkowie kampera, wilgotność powietrza w środku kampera i temperatura na zewnątrz. Zapisuję pomiary na początku testu. po 15min, po 30 min i po godzinie. Czy klimator schłodzi powietrze w kamperze? Czy nasz kamper i przyczepa kempingowa właśnie zyskały klimatyzację?

Urządzenie testowałam przy temperaturze ok 32 stopni na zewnątrz i 23 stopni w środku, a dokładnie w alkowie kampera. Co ciekawe w miarę upływu czasu, temperatura w środku wzrastała, mimo że na zewnątrz powolutku robiło się coraz chłodniej. Czyżby kąt padania światła słonecznego sprawiał że w kamperze robiło się coraz cieplej? A może klimator w czasie pracy wytwarza ciepło?

Różnica między tempertaturą powietrza zasysanego z wnętrza i schłodzonego stopniowo wzrastała od 4 na początku test, do 6 po godzinie. Praca klimatora nie podwyższyła poziomiu wilgotności powietrza w kamperze, wręcz przeciwnie. Na początku wynosiła 55%, po godzinie 52%.

Urządzenie jest małe i nie wymaga instalacji. Można nim zarządzać z poziomu smartfona, przy pomocy aplikacji Evapolar. Zdalnie mogę uruchomić klimator, ustawić moc, zmienić kolor podświetlenia i nastawić czas kiedy klimatyzator ma się wyłączyć.


Klimator rzeczywiście tworzy przyjemny mikroklimat z zasięgu do 2.5 metra. Powietrze jest chłodnem wilgotne i pachnie jak po burzy. Jednak temperatura w alkowie nie uległa zmianie.


Znalazłam ten klimator w polskim sklepie internetowym. Polski sklep gdzie sprzedaje się akcesoria kempingowe, wycenia evapolar na ponad 1000zł. W Anglii na ebay, można kupić taki klimator wodny za połowę tej sumy. Do tego należy doliczyć cenę wkładów któ Czy to odpowiedz i rozwiązanie dla wszystkich dla których kamper i przyczepa kempingowa są domem?

W filmie na moim kanale znajdziecie następujące rozdziały:

0:00 Zajawka, Kasia Kempinguje KazikTV Zaprasza!
0:50 Jak jest zbudowany klimator wodny
01:18 Jak działa klimatyzator wodny
02:16 Gniazdo USB, zasilanie z powerbank
02:26 Ile kosztuje klimatyzator Evapolar- sklep z akcesoriami dla kamperów
02:45 Test, sprawdzam odczyty: temperatura powietrza we wnętrzu, temperatura schłodzonego powietrza, temperatura w alkowie, temperatura na zewnątrz, poziom wilgotności powietrza w kamperze.
03:25 Uruchamiam klimatyzator. Pierwsze pomiary.
05:15 Zmieniam kolor podświetlenia jaki oferuje klimator.
05:53 Trzy funkcje klimatora: schładza, nawilża i oczyszcza powietrze.
06:24 Evapolar – pierwsze modele sfinansowano przez crowdfunding.
06:54 Pomiary po 15 minutach testu.
07:44 Sprawdzam jak urządzenie działa na zasilanie z powerbank.
08:30 Klimator tworzy przyjemny mikroklimat w zasięgu do 2.5m.
10:24 Pomiary po 30 minutach testu.
09:18 Gdzie sprawdzi się klimator wodny.
09:45 Klimatyzacja dla psa w przyczepie i w kamperze.
11:10 Róznica temperatur powietrza schłodzonego i zasysanego.
11:24 Ile kosztuje klimator Evapolar w Anglii, cena wkładów.
12:30 Testuję aplikację do sterowania Evapolar.
15:10 Ustawiam timer w aplikacji.
17:23 Pomiary po 60 minutach testu.
18:43 Zalety klimatora wodnego, ciekawy klimatyzator.
19:17 Czy działa efektywnie? Odświeżająca bryza? Czy klimator wodny schłodził powietrze w alkowie w kamperze?

Jak radzicie sobie w czasie upałów w kamperze i w przyczepie kempingowej? Czy macie wbudowaną klimatyzację czy korzystacie z urządzeń klimatyzacyjnych?

Jeden Komentarz

  • Markus

    No coś takiego szukam, do kabiny ciężarówki. Tutaj spokojnie sobie poradzi, bo moja wewnętrzna kabinowa nie zawsze daje rady. Tylko gdzie kupić takie urządzono, właśnie za 500,00 zł lub deczko więcej. Proszę podrzucić adres. Z góry dziękuję.
    Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *