Kazikowe refleksje

Summer time and the living is easy… koniec summer time, czas cofnąć zegarki.

Zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii dwa razy w roku zmieniamy czas.Dwa razy w roku budzę się i zastanawiam czy mój telefon aktualizuje czas automatycznie czy nie.  Latem kiedy słońce wstaje wcześnie przesuwamy zegarki o godzinę do przodu (w tym roku zmiana nastąpiła w nocy z 26 na 27 marca, z godziny 2 rano na 3 rano). Taka zmiana znaczy utratę godziny snu. Osobiście nie mam nic przeciwko temu, nareszcie świt zastąpił noc, wstawaj szkoda dnia, kto rano wstaje i tak dalej.

Poza tym mogę spać krótko, lecz spokojnie bo  w przyrodzie nic nie ginie. Ta utracona godzina wróci do nas za jakieś pół roku, dokładnie już za parę dni, w nocy z 29 na 30 pażdziernika. Wtedy  cofniemy zegarki z godziny 3 rano na 2 a to znaczy, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Nasuwa się pytanie dlaczego dwa razy do roku zmieniamy czas i właściwie kto to wymyślił i po co?

Powodem zmian czasu jest oszczędność i optymalne wykorzystanie światła dziennego. Pierwszą osobą, która zaproponowała zmianę czasu na letni- czyli cofnięcie zegarów o godzinę był Bejnamin Franklin i taką odważną propozycję wysunął już w 1784r. Jednak wtedy nikt nie potraktował tego pomysłu poważnie. W tamtym okresie naukowcy dopiero snuli domysły o elektryczności i rajcowali się zabawami z zapałkami (1855r). Dla porównania, Thomas Edison opatentował żarówkę dopiero w 1879r.

William Willett był angielskim budowlańcem i zapalonym jeżdzcem.  Latem Willett bardzo często jeżdził konno we wczesnych godzinach porannych i był zdziwiony, że wiele osób ma zaciągnięte zasłon w oknach i nie korzysta z dnia. W 1907r na własny koszt wydał broszurę ‘The wast of daylight’ ( Marnowanie światła dziennego) w której promował zmianę czasu. Jednak, podobnie jak w przypadku Franklina, nikt nie potraktował tego poważnie. daylight-saving-time-2

Franklin i Willett nie mieli wystarczającej siły przebicia i dopiero niemiecka gospodarność zaważyła na wprowadzeniu zmiany czasu. Takie prawo wprowadzono w czasie pierwszej wojny światowej w 1915r głównie po to by oszczędzać węgiel potrzebny do produkcji prądu. Za przykładem Niemców poszła Wielka Brytania. W Polsce po raz pierwszy wprowadzono czas letni w 1919r, w rok po odzyskaniu niepodległości.

Jaśniejsze poranki czy wieczory?

Od wielu lat toczy się debata jak najlepiej wykorzystać krótkie jesienne i zimowe dni i czy bardziej potrzebujemy światła rano czy wieczorem.

Dodatkow godzina światła wieczorem, oznacza oszczędnośc energii na oświetlenie i ogrzewanie. Naukowcy z uniwersytetu Cambridge oszacowali tę oszczędność na £485m rocznie. Z kolei specjaliści z AA ( Stowarzyszenie Kierowców) oceniają, że więcej światła wieczorem mogło by ocalić 100 ofiar wypadków drogowych rocznie. Policjanci zgodnie twierdzą, że do większości przestępstw dochodzi po zmroku, więc im póżniej zapada zmrok, tym bezpieczniej.

Zwolennicy zmiany czasu i zyskiwania godziny światła rano powołują się głównie na bezpieczeństwo dzieci które rano chodzą do szkoły- swoją drogą dzieci chodzące do szkoły piechotą to dziś w UK bardzo rzadki widok, większość jest dowożona, aby nie spaliły zbyt wielu kalorii i mogły spokojnie zasiąść na skuterze dla niepełnosprawnych nim osiągną 50. Pomysł chwalą osoby zaczynające pracę bardzo wcześnie- listonosze, budowlańcy, mleczarze i nauczyciele dojeżdzający do pracy z wiosek gdzie wrony zawracają.

Chciałoby się powiedzieć  ‘Jeszcze się taki nie urodził coby wszystkim dogodził’. Szczególnie jeśli chodzi o zmianę czasu na zimowy. Osobiście już czuję w powietrzu zbliżajacy się listopad i ja najchętniej zmieniłabym czas na karaibski, ewentualnie śródziemnomorski. Nadchodzi czas wielkiej smuty na zewnątrz. Będzie ciemno i padliwie. Deszcz będzie już padał albo jeszcze … i tak do kwietnia. Ale co tam w Skandynawii mają gorzej, ale się nie dają. Mają hygge, ale o tym w następnym wpisie.

Trzymajcie się jasno i ciepło Kazie i Kaziczki. Najlepiej pod kocem. Najlepiej nie samotnie!

 

Na podstawie:

http://www.rmg.co.uk/discover/explore/british-summer-time-and-daylight-saving

http://www.theweek.co.uk/61009/when-do-the-clocks-go-back-the-pros-and-cons-of-all-year-british-summer-time

[accessed on 29/10/16]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *