Caravaning - poradniki

PORADNIK: KUPNO KAMPERA – MUSISZ TO SPRAWDZIĆ !!! NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED ZAKUPEM KAMPERA? UWAGI.

Masz zamiar kupić kamper, myślisz co sprawdzić przed zakupem? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Kupno kampera, zwłaszcza pierwszego to wyzwanie. Co musisz sprawdzić przed zakupem? Kamper, nawet starszy, to duży wydatek dlatego warto go dokładnie obejrzeć zanim dokonasz kupna.

Przygotowałam poradnik z myślą o osobach które kupują pierwszy kamper. Inspekcja może zająć kilka godzin, lecz zmniejszy ryzyko kupienia kamperowego trupa.

Zacznij od zewnątrz:

Proponuję zacząć oględziny od zewnątrz. Dobrze jest zabrać ze sobą drabinę, jeśli kamper nie ma własnej.

1. DACH- Warto wejść na dach aby ocenić jego stan. Największym zagrożeniem dla kampera są nieszczelności, które prowadzą do przecieków i kłopotów z pleśnią i gniciem kampera od wewnątrz. Sprawdź szczelność masy uszczelniającej wokół okien dachowych. Czy dach jest jednolity (ciągła powierzchnia czy łatana?) nie ugina się?

Dobrze oglądać kampera po deszczu – sprawdź czy dach jest równy i czy nie zbiera się na nim woda – to może być problem jeżeli na dachu jest elastyczny panel solarny.

2. ŚCIANY – musisz sprawdzić czy nie uginają się pod ciężarem dłoni? Powinny być nieruchome, rozwarstwienia świadczą o przecieku, zalany kamper gnije od środka, a jego ściany po prostu zamieniają się w gąbkę.

3. OKNA, jaki jest ich stan okien, czy nie ma pęknięć? Jak wygląda szczelność oryginalnej, czarnej masy uszczelniającej? Czy dostrzegasz ślady napraw? wypełnienia silikonem? Czy naprawy zostały wykonane precyzyjnie?

4. PROFILE łączące ściany kampera- czy mają ślady uderzeń lub ślady samodzielnych napraw? Czy wszystkie listwy są oryginalne? Czy są szczelne? Czy przestrzeń między listwą a ścianą jest wypełniona?

5.PODWOZIE – warto zabrać ze sobą karimatę i latarkę aby dokładnie je obejrzeć. Czy kampera zżera rdza? Jaki jest stan drewnianej podłogi, szczególnie pod łazienką i wokół zbiorników z wodą – czy drewno nie jest przegniłe? Czy widzisz wypaczenia? wybrzuszenia?

6.Koniecznie sprawdź czy kamper ma DODATKOWE WYPOSAŻENIE, które wpłynie na komfort podróży, a którego zakup może pochłonąć tysiące złotych: drabinka, bagażnik rowerowy, markiza, przedsionek- warto kupić kampera już z tymi akcesoriami.

Jeśli jesteś zadowolony ze stanu dachu, poszycia i podwozia, musisz sprawdzić wnętrze kampera.

1.KAMPER W ŚRODKU -ZAPACH i pierwsze wrażenie są bardzo ważne – czy w środku czuć wilgoć lub świeżą farbę? Oba zapachy są mocno podejrzane. Suchy kamper ma zapach suchego drewna. Jeżeli czujesz zapach wilgoci, najlepiej szukaj innego kampera.

2.PODŁOGA, ŚCIANY i szafki w środku? Szukaj śladów przecieku i wilgoci. Czy ściany są solidne i jednolite? Czy nie zapadają się pod naciskiem dłoni lub palce? Ani ściany ani podłoga nie powinny zachowywać się jak gąbka! Czy podłoga nie ugina się pod stopami?

3.PANEL KONTROLNY- czy jest? czy w kamperze znajdują się wszystkie urządzenia które powinny być do niego podłączone: akumulator zabudowy, boiler, zbiornik czystej i szarej wody, pompa wody, oświetlenie, instalacja 230v?

4.URZĄDZENIA ZASILANE NA 230V / GAZ wypróbuj na wszystkie rodzaje zasilania, szczególnie jeśli chodzi o lodówkę i boiler (drogie do wymiany), grzejnik.

5.AKUMULATOR ZABUDOWY: jaki jest jego wiek, napięcie, czy ładuje się gdy kamper jest podłączony do sieci 230V? Czy ładuje się podczas jazdy? Jaką ma pojemność? Czy jest to akumulator dedykowany do kampera czy samochodowy?

6.OKNA od środka, sprawdź szczelność wokół ram, stan ramion teleskopowych, czy są wszystkie klamki, rolety i moskitiery – czy działają?

7.KUCHNIA: sprawdzamy kuchenkę, kran, zlew, piekarnik

8.ŁAZIENKA: stan toalety, czy jest ciepła woda, prysznic, szczelność brodzika i silikonu wokół, czy mamy schowki i półki, czy działa spłuczka, czy mieścisz się pod prysznicem?

9.SYPIALNIA – stan materacy, czy nie są zapleśniałe, powierzchnia łóżka –czy się mieścisz? czy po rozłożeniu łóżek można dojść do łazienki?

10.MASA KAMPERA: musisz sprawdzić czy waga kampera+ pełne zbiorniki wody i paliwa+waga pasażerów+bagaże nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu?

Powodzenia w zakupie kampera Twoich marzeń! Jeśli znajdziesz coś co Cię niepokoi, zapytaj sprzedającego o szczegóły. Obejrzyj kampera dokładnie i nie daj się nabrać!

Jeden Komentarz

  • Agnieszka Gajewska

    Ha ha. Teraz to tylko wydrukować ten wpis i można ruszać po kamperka bez obaw że ktoś nam wciśnie jakiegoś trupa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *