English Culture

Odwiedzamy Newquay, Remembrance Sunday i kolejny lajw.

Cześć Kazie i Kaziczki,

W zeszłym tygodniu udało nam się nakręcić kolejny filmik vlogowy, który jest dość wiernym obrazem tego jak spędzamy swój czas wolny od pracy. Naszym wspólnym dniem wolnym oprócz weekendów często są środy. I to właśnie w ostatnią środę nakręciliśmy nasz wypad do Newquay, kilka refleksji na temat robienia kursu prawa jazdy i kilka innych rzeczy. Ciekawostką i gratką dla miłośników angielskiego będzie rozmowa z panią sprzedającą maki- poppies symbole Brytyjskiego Dnia Pamięci- Remembrance Sunday. Pani była na tyle uprzejma, że zgodziła się nagrać rozmowę o tym jakże ważnym symbolu.

W UK bohaterów poległych na wojnach wspomina się w drugą niedzielę listopada zwaną Remembrance Sunday. Chodzi o to by uroczystości były obchodzone w niedzielę najbliższą 11 listopada kiedy podpisano rozejm kończący pierwszą wojnę światową. Bardzo lubię obchody Remembrance Sunday i piękne maki zdobiące pomniki poległych i płaszcze przechodniów. Cieszę się za 11 listopada jest obchodzony także w Wielkiej Brytanii i zawsze kupuję i noszę maczka. Opowiadam też moim uczniom o symbolice tego kwiatu i pierwszej i drugiej wojnie światowej. Dla osób spoza Europy to często nowość.

Jednak temat wojny, bomb i ofiar jest bardzo trudny i muszę bardzo ostrożnie opowiadać o wydarzeniach, które dla mnie są historią, a dla wielu uczniów ESOL doświadczeniem osobistym. Staram się skupiać na pozytywnych wartościach takich jak poświęcenie, umiłowanie wolności i nadziei na lepsze jutro. Opowiadam o pamięci i szacunku dla tych którzy oddali swe życie.

Często mówię o Polsce, która po ponad 120 latach niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy. Opowiadam o niezłomności Polaków, którzy przez całe pokolenia pielęgnowali język i kulturę pomimo represji. Opowiadam z dumą.

Między innymi o tym był nasz ostatni filmik.

Znajdziecie w nim też urywki z wyprawy na pocztę i przygotowania do transmisji live a na samym końcu niespodziankę.

Co do transmisji na żywo, to o ile będzie to możliwe będziemy je prowadzić w weekendy, niestety na razie pasuje nam tylko środa wieczór.

Pozdrawiam Was serdecznie. Piszę to leżąc w cieplutkim łożeczku z moim ukochanym, rozpieszczonym psem, bo co innego robić w listopadowy wieczór.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *