Egzaminy z angielskiego,  Nauka angielskiego

Nauka angielskiego: Jak zacząć mówić po angielsku?

Kazie i Kaziczki,

Dzisiejszy wpis jest skierowany głównie do osób które mieszkają w UK lub w innym anglojęzycznym kraju, jednak może być przydatny także tym którzy uczą się angielskiego w Polsce. Wsza zawsze możecie udawać zagranicznego, niekoniecznie Brytyjskiego turystę w Polsce!

Ale do rzeczy.

Ostatnio jestem wręcz zasypywana prośbami o pomoc, które brzmią mniej więcej tak:

Od wielu lat mieszkam w UK a nadal nie mówię po angielsku, co robić?

W moim najnowszym filmiku dzielę się kilkoma praktycznymi poradami na ten temat:

Och gdybym słysząc taką deklarację za każdym razem dostawała 5 funtów! No jak to co robić? Mówić! Ćwiczyć… Nauka języka raczej nie odbywa się przez zapylenie czy osmozę. Trzeba się po prostu otoczyć tym językiem i stworzyć sobie okazje aby go używać.

Od wymówek typu: nie mam z kim, nikogo tu nie znam, robi mi się słabo. Jak to nie masz z kim rozmawiać po angielsku w anglojęzycznym kraju? Z powodzeniem możesz zagadywać nieznajomych, zwłaszcza jeżeli odegrasz rolę klienta w sklepie czy kawiarni.

 

Co nas powstrzymuje przed mówieniem po angielsku?  

Przede wszystkim strach. Pamiętaj jednak, że paraliżujący Cię przed mówieniem strach pochodzi tylko i wyłącznie od Ciebie! Uwierz mi, że Brytyjczycy są naprawdę wyjątkowo sympatyczni i nikt nie urwie Ci głowy jeżeli do nich zagadniesz. Na początku możesz powiedzieć asekuracyjne: I don’t speak English well… a potem jedziesz!

Uważne słuchanie ważniejsze niż mówienie.

Wbrew pozorom, aby dobrze mówić musisz najpierw nauczyć się dobrze słuchać. Słuchaj uważnie a nawet podsłuchuj ludzi dookoła siebie. Używaj wszystkich dostępnych Ci wskazówek, aby jak najwięcej zrozumieć. Przede wszystkim skup się na kontekście, to jest konkretnej sytuacji w której odbywa się komunikacja. Kto do kogo mówi? Jaka ich łączy relacja? Czy to wymiana przyjaciel – przyjaciel, czy rozmowa pracownika z przełożonym? Gdzie jesteś? W jakim nastroju są rozmówcy? Takie małe wskazówki, na pewno doprowadzą Cię na dobry trop!

Nie mówię po angielsku, bo nadal za mało rozumiem i nie wiem wszystkiego… 

Nie gram na gitarze bo na razie kiepsko mi idzie [; Ech odkładanie mówienia w obcym języku na czasy kiedy zadecydujesz, że już jesteś na to GOTOWY i już WSZYSTKO wiesz to jak czekanie na zeszłoroczny śnieg… to totalny bezsens! Próbuj porozumiewać się używając słów które znasz. Wiem, wiem, na początku to będą bardzo proste komunikaty, ale lepsze takie niż próby tłumaczenia w głowie tego co powiedziałbyś po Polsku! Musisz myśleć po angielsku i kropka. Tłumaczenie z polskiego to lingwistyczne samobójstwo. Zabiera mnóstwo czasu i sprowadza na manowce jeżeli chodzi o szyk wyrazów w zdaniu i gramatykę.

Boisz się że czegoś nie zrozumiesz?

Jeżeli czegoś nie rozumiesz to pytaj. Tak się po prostu robi w życiu [; I to nie tylko w w obcym języku. Kto pyta nie błądzi: 

 • What do you mean by… ?
 • What does X mean?
 • Can you repeat?
 • I didn’t catch what you said. Could you speak more slowly please?
 • I am sorry, what was that?

Martwisz się o swój akcent? Pomyśl o tym słynnym cytacie:

Jakkolwiek mówisz po angielsku i tak radzisz sobie lepiej niż osoba która nawet NIE PRÓBUJE mówić w obcym języku!

Ostatnia sprawa…

Proszę Cię przestań tracić pieniądze na opłacanie polskiej telewizji aby oglądać Najprawdziwszą Prawdę, Rewelacyjne Newsy Wyssane z Palca czy Reklamy na Rozwolnienie lub jego Brak… Zamiast tego wyjdź z domu, otwórz oczy i uszy, weź ze sobą uśmiech i parasol i znajdź ludzi którzy będą chcieli z Tobą rozmawiać. Koniecznie zapisz się do biblioteki i dowiedz się jakie ma atrakcje. Brytyjskie biblioteki tętnią życiem! Biblioteka, nawet najmniejsza w najmniejszej wsi, to o wiele więcej niż tylko książki. Odbywają się tam spotkania kół zainteresowań, sesje głośnego czytania dla dzieci – którym możesz się przysłuchiwać, akcje charytatywne na przykład Coffee Mornings- sprzedaż domowych wypieków i kawy i herbaty na cele dobroczynne, warsztaty plastyczne i mnóstwo, mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Przed wszystkim biblioteki przyciągają ciekawych, sympatycznych ludzi. Słowem idealnych kandydatów do rozmowy!

Masz swoje pomysły jak rozwijać zdolności komunikacyjne? Odkryłeś metodę, która pozwoliła Ci przełamać strach i zacząć mówić? Pomóż innym i podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Pozdrawiam Cię serdecznie.

 

2 komentarze

 • Rafik

  Ja moze nie rozmawiam ale piszę. Poznaje ludzi z całej planety na różnych aplikacjach spolecznosciowych, jesli ten ktos pochodzi z kraju anglojęzycznego to fajnie a jesli nie to razem uczymy sie jezyka poprzez pisanie do siebie. Takich sposobe utrzymuje kontakt z ludzmi z odleglych zakątków naszej planety.

  • Kazik.TV

   No pewnie! Zobacz jaką wolność daje Ci znajomość angielskiego 😉 Komunikujesz się z ludźmi, których inaczej nigdy byś nie poznał. Masz kogoś z kim rozmawiasz od dłuższego czasu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *