Gramatyka

Mythbusters – Czasy Past Perfect i Past Perfect Continuous. Czyli Kazik i poziomica.

Cześć Kazie i Kaziczki,

Kropla drąży skałę a Wasze komentarze wydrążyły tunel prowadzący do tabelki z czasami.

 

 

 

 

 

 

 

 

… No więc dzisiaj będzie o czasie past perfect a mówiąc o czasie past perfect nie sposób nie wspomnieć o past perfect continuous bo one także są braćmi co przewijało nam się mówiąc o czasach terażniejszych i przeszłych.

Mam nadzieję, że nie przekombinowałam z tą poziomicą, ale myśląc o czasach nie potrafię myśleć o nich indywidualnie, pojawiają się analogie, różnice, małe niteczki i siateczki wiodące od jednego do drugiego. I tak narodził się pomysł supernowoczesnej, interaktywnej poziomicy a’la timeline 😀 😀 😀 Lubię takie klimaty, jak dobrze wiecie, łopata, drabina, poziomica.

Ale do rzeczy!

A co chodzi z tymi czasami perfect? Niedawno opowiadałam Wam o czasie Present Perfect – tego ni pies nie wydra, co to opisuje terażniejszość i przeszłość zarazem. No więc jeśli chodzi o konstrukcję to jeśli znacie present perfect to bez problemu ogarniecie past perfect.

Tak jak pokazywałam w dzisiejszym filmiku na mojej magicznej poziomicy czas Past Perfect to nic innego jak Past Simple przesunięty o krok dalej do przeszłości, a czas Past Perfect Continuous to przesunięty  Past Continuous.

Dziś użyłam następujących przykładów:

I live in the UK.                         I passed my driving test.                     I was trying to pass it three times.

Powyżej macie ot takie sobie oderwane od siebie zdania. Ale co się dzieje kiedy opowiadając o przeszłości chcę oddać kolejność wydarzeń i zaznaczyć, że coś wydarzyło się wcześniejm before I moved to the UK?

*wcześniejsze wydarzenie ‘typu rezultat’:

Before I moved to the UK I had passed my driving test.

*wcześniejsze wydarzenie ‘typu proces’:

Before I moved to the UK I had been trying to pass my driving test three times.

Jeżeli macie trudności z tym procesem i rezultatem, to odsyłam Was do filmiku o czasach przeszłych, zasada jest ta sama. Jednak tutaj zamiast jednej czynności (Past Simple / Cont)  mamy dwie i dlatego potrzebujemy tych ‘wcześniejszych’ czasów (Past Perfect / Past Perfect Cont).

Ale wróćmy do staruszka Past Perfect…

*When do we use it?

– to describe ‘earlier past’, when we already talk about the past and want to express a finished action which has happened before another event in the past

Tak ja w dzisiejszym filmiku : Before I moved to the UK I had passed my driving test.

Before I moved to the UK I had passed my driving test.

Następnym razem rozpiszę Wam czas Past Perfect Continuous. To będzie HAD+ BEEN+ (verb+ing).

Nie bądzcie nieśmiali, napiszcie jak Wam leżą te czasy. Jeśli macie tyle uporu co Karo, to jestem o Was spokojna!

Nauka obcego języka wymaga poświęcenia, ale mam nadzieję, że przy odrobinie chęci i wsparcia ode mnie będziecie mogli powtórzyć za Panem Dixon:

 

 

I właśnie o to mi chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *