Kazikowe refleksje,  Nauka angielskiego,  Słówka

Młodzieżowy, sekretny język sms-ów i komunikatorów. O czym i jak pisze niegrzeczna młodzież?

Cześć Kazie i Kaziczki,

Na pewno znacie stare, dobre skróty używane w sms-ach i komunikatorach internetowych: LOL, ROTFL, BTW, OMG czy nasze, swojskie ZW, JJ. Okazuje się, że dzisiejsza anglojęzyczna młodzież ma o wiele bardziej wybujałe potrzeby komunikacyjne, często bardzo konkretne i często bardzo skrywane przed rodzicami. Niestety wiąże się to z bardzo powszechnym, dzikim obyczajem rozpowszechniania własnych rozbieranych zdjęć (Sexting). Młode osoby bardzo często wysyłają takie fotki swoim boyfriends / girlfriends, a zważywszy na to, że przeciętny związek w wieku 12-15 trwa dwa tygodnie, to bardzo ryzykowny biznes. Oczywiście te fotki bardzo często są podawane dalej… Dzieciaki tworzą materiały pornograficzne z sobą w roli głównej, nie wiedząc jak wielką krzywdę sobie wyrządzają. Łamią prawo w wieku, w którym jeszcze nie mogą być sądzeni jak dorośli.

Jeśli jesteś rodzicem i nie słyszałeś o sexting, to przepraszam, że dowiadujesz się ode mnie. W Polsce sexting, też nie jest niczym nowym, według statystyk Fundacji Dzieci Niczyje, przyznaje się do tego 34% nastolatków.

Rodzice nie są głupi i wielu próbuje kontrolować to co wyczyniają ich pociechy na swoich smartfonkach, tabletkach i innych gadżetach. A młodzież jest jeszcze mądrzejsza i znalazła sposób na domową cenzurę – cały słownik skrótów i akronimów, które dla niewtajemniczonych nic nie znaczą.

W filmiku opowiedziałam Wam o kilku najpopularniejszych:

 • WTTP- want to trade pictures? / chcesz się wymienić zdjęciami?
 • S2R- send to receive / wyślij aby otrzymać
 • RUMORF- are you male or female / jesteś kobietą czy męzczyzną?
 • MOS – mum over shoulder / mama patrzy mi przez ramię
 • 182 – I hate you / nienawidzę cię
 • 459 – I love you / kocham Cię

Jest tego więcej. I niektóre bardzo konkretne:

 • CU46 – see you for sex / spotkajmy się na seks
 • NIFOC -naked in front of computer / nagi/a przed komputerem
 • GNOC – get naked on cam / rozbierz się na kamerce
 • 420 – marijuana
 • IWSN – I want sex now / chcę uprawiać seks w tej chwili
 • ASL – age, sex, location / wiek, płeć, lokalizacja
 • RUH- are you horny? / czy jesteś napalony?
 • KYS – kill yourself / zabij się

Kilka dni temu ku zgrozie rodziców, Brytyjskie serwisy informacyjne opublikowały listę sekretnych wyrażeń przygotowaną przez irlandzką policję:

Zapewne gdybym chciała znależć rozbierane fotki w sieci to w ułamku sekundy miałabym miliony stron. Teraz szukając informacji jak sobie radzić z prośbami o nagie fotki, informacji jak na lekarstwo. Świadkowie Jehowy oprócz tego, że mówią aby nie robić tego przed ślubem, oferują też kilka rzetelenych faktów na temat sextingu.

Jedyną radą ode mnie dla wszystkich mniej lub bardziej dotkniętych problemem jest: POMYŚL!!! Zawsze możesz powiedzieć NIE. Może stracisz w oczach tego chłopaka czy dziewczyny, ale czy warto się z nimi zadawać jeśli wymagają od Ciebie czegoś co uwłacza Twojej godności? Bo tu nawet nie chodzi o to, że złamiesz prawo (jeśli masz mniej niż 16 lat) ani, że Twoja fotka będzie krążyć po sieci. Tu chodzi o to, że nie jesteś byle kim. Zasługujesz na szacunek a Twoje ciało to Twoja PRYWATNA sprawa.

 

5 komentarzy

 • Sebastian Hryszko

  ‘fajne’ zestawienie. Moje pytanie: Czy na prawdę w Anglii się tak piszę, u Nas używa się skrótów takich jak Cb (Ciebie), j(jestem) kk(ok), ale GYPO to chyba była by przesada chociaż nie zapuszczam się w takie rejony to wydaję mi się to irracjonalne.

  • Kazik.TV

   Hej Sebastian,
   Tak naprawdę wszystko zależy od tego w jakim środowisku się obracasz no i oczywiście od kultury osobistej, wychowania itd…. Irlandzka policja przygotowała tę listę w oparciu o własne doświadczenia/dochodzenia aby pomóc słabo zorientowanym rodzicom. Więc te wszystkie wyrażenia są prawdziwe i używane przez nastolatków – oczywiście nie można uogólniać!

 • Aga

  Zgadza sie wszystko zalezy od srodowiska w jakim mlodzi ludzie sie wychowuja. Jako rodzic uwazam ze warto byc obeznanym z tematem tak,, na wszelki wypadek,, nawet wtedy gdy jestesmy przekonani ze naszych dzieci to nie dotyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *