Gramatyka,  Nauka angielskiego

Kiedy używamy DO i MAKE, angielskie ROBIĆ.

Cześć Kazie i Kaziczki,

Kiedy używamy do a kiedy make? I właściwie po co dwa słowa, kiedy w języku polskim tak pięknie funkcjonuje jedno: robić. To pytanie często pojawiało się w Waszych komentarzach. Więc dziś używając mojej kazikowej magii, postaram się Wam wytłumaczyć a raczej zaprezentować kilka najpopularniejszych wyrażeń z DO i MAKE, wierząc, że widzieć znaczy uwierzyć.

Jak mówił król sedesów w Chłopaki nie płaczą: Mnie oszukasz, przyjaciela oszukasz, mamusię oszukasz, ale życia nie oszukasz! Tak, tak moi drodzy, nie oszukamy życia. Od pewnych rzeczy nie da się uciec. Nie da się uciec od pracy, nawet jeśli jesteś wolnym strzelcem nadal pracujesz, wykonujesz jakiś zawód. Nie da się uciec od prac domowych, no chyba, że zapłacimy komuś aby wykonał je za nas. Nie da się uciec od sprzątania, robienia prania a nawet robienia bałaganu. Codziennie przygotowujemy sobie kubki herbaty i kanapki. Może nie wszyscy robią tak przygodowe kanapki jak ja, ale większość z nas je robi. Wszyscy dokonujemy wyborów, popełniamy błędy i staramy się jak możemy. Tworzymy rzeczywistość wokół siebie.

Zwróćcie uwagę ilu różnych czasowników użyłam:

  • wykonuję
  • robię
  • dokonuję
  • przygotowuję
  • tworzę

Tak naprawdę wszystkie są bardzo podobne do ‘robić’. Problem z DO i MAKE polega na tym, że oba czasowniki oznaczają mniej więcej to samo co nasze swojskie ROBIĆ, ale w zależności od tego co robię użyję DO lub MAKE.

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że MAKE znaczy robić coś z niczego, tworzyć. I przygotowałam dla Was małą mind map aby pomóc Wam zapamiętać te wyrażenia:

Natomiast DO – wiąże się z pracą i czynnościami które WYKONUJEMY, z naszym zawodem, z pracami domowymi, z aktywnością fizyczną.

Ja bardzo lubię takie schematy i mapy myśli. To kolejna metoda ułatwiająca zapamiętywanie. Oczywiście wyrażenia przedstawione w filmiku i na mapkach to tylko najczęściej używane przykłady i jest ich dużo więcej. Ale to dobry starting point.

OK, so do your best and don’t be afraid of making mistakes! Jeśli lubicie czytać mojego bloga, możecie go zasubskrybować na stronie głównej, po prostu wpiszcie swój adres email, a za każdym razem kiedy pojawi się coś nowego kazikowy gołąb pocztowy wyląduje w Waszej skrzynce.

Tymczasem ja idę jeść moje kanapki, bo mi się zmarnują 😉

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *