Caravaning - poradniki

KAMPER – WODA W KAMPERZE – SKĄD I JAK? JAKIE AKCESORIA SĄ POTRZEBNE W PODRÓŻY?

Historia wody w naszym kamperze to historia naszej nauki życia w drodze i kamperowania. To podstawowa, nieodzowna rzecz, niedoceniana w domu, gdzie po prostu odkręcasz kran. W podróży brak planu na napełnianie zbiornika czystej wody, mści się na tobie bardzo szybko.

Wbudowany zbiornik na czystą wodę ma pojemność 60 litrów, zaś zbiornik w spłuczce ok 20 litrów. Wyjeżdżając na krótkie wypady, napełnialiśmy te zbiorniki pod domem. Wystarczyło podłoączyć do kranu wąż ogrodowy i zbiornik wody napełniał się w 5-10 minut. Odpowiedź na pytania: skąd woda i gdzie robić zrzut ścieków w podróży, stała się elementem naszej rutyny w kamperze od pierwszych dni naszej podróży.


Istnieją miejsce stworzone po to aby robić tam serwis kampera: kemping, punkty serwisowe dla kamperów, MOPy, WC BUS, stacja benzynowa. Kiedy uprawiasz spanie na dziko, pozostają cmentarze, krany w toaletach i uczynni ludzie spotkani w podróży. Zawsze można po prostu poprosić okolicznego mieszkańca o napełnienie mniejszego zbiornika wody, niekoniecznie o użyczenie węża ogrodowego aby na czyjś koszt napełnić 60 litrowy zbiornik.


Z biegiem czasu nasze akcesoria do kampera i napełniania zbiornika zaczęły zabierać coraz więcej miejsca. Początki i pierwsze wypady na dziko to 5 litrowa butelka po wodzie mineralnej i lejek. W podróży dolewasz wodę co 2-3 dni, więc to nie jest najlepszy sposób. Napełnianie zbiornika przy pomocy takich butelek zajmuje sporo czasu.


Mieliśmy też wąż ogrodowy, ale zabierał dużo miejsca, i rzadko z niego korzystaliśmy więc zostawiliśmy go na jednym z kamperstopów gdzieś po drodze. Poza tym zaginał się i woda nie chciała przez niego przepływać. Szybko zaczęliśmy zbierać przejściówki do kranów, bo w różnych krajach kran wygląda inaczej.


Dopiero w Polsce dostaliśmy dwa zbiorniki od naszej widzki Ani o pojemności 35l – jak działały? Ciężko – nie tylko musisz zbiornik podnieść, ale i miarowo, delikatnie nalewać, woda wolno przepływa przez lejek, od trzymania takiego kolosa w górze bolą ramiona. Woziliśmy zawsze zapasowy pełen zbiornik w łazience.


Z czasem kupiliśmy pompkę 12V do zbiorników, jednak nadal trzeba było nosić ciężkie zbiorniki od kranu do kampera, nie zawsze dało się podjechać blisko.


Z kolei zbiornik typu aqua roll – można za sobą ciągnąć, ale zajmuje dużo miejsca. Wydaje się że walki o wodę w kamperze, po prostu nie da się wygrać!


Mamy też płaski wąż ogrodowy – zajmuje mało miejsca, ale trzeba go rozwijać w całości, jeśli się zagnie woda nie leci. Jest ok, ale zwijanie i rozwijanie zajmuje sporo czasu, wąż się brudzi, jeśli jest błoto Ty też się brudzisz. Jeśli od kampera do kranu masz zaledwie parę metrów, składanie i rozkładanie jest frustrujące.


Należy pamiętać że w kamperze, czysta woda zamienia się w ścieki. Właśnie po to kamper ma wbudowany zbiornik na szarą wodę z umywalki, prysznica i zlewu kuchennego, o takiej samej pojemności jak zbiornik na czystą wodę. Im więcej zużywasz w podróż wody, tym więcej masz ścieków, a te nie wszędzie można wylewać. Podobnie jak z dolewaniem świeżej wody, idealny do tego jest kemping, lub punkt serwisowy dla kampera. Studzienka na deszczówkę może być rozwiązaniem, ale tylko gdy używasz detergentów i środków myjących które są przyjazne dla środowiska. Ostatecznie, możesz podjechać na myjnię ręczną, gdzie przy okazji mycia kampera, możesz dyskretnie zrobić zrzut.
Kamper uczy szacunku do wody.

Nadal szukamy idealnego, uniwersalnego sposobu na szybkie i wygodne napełnianie zbiornika na wodę w kamperze, bez naręcza akcesoriów. A jakie Wy stosujecie rozwiązania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *