Caravaning - poradniki

KAMPER – PRĄD W KAMPERZE – SKĄD I JAK? JAK TO DZIAŁA: ZASILANIE: PANEL SOLARNY + SILNIK + 230V & 12V

Skąd wziąć prąd w kamperze i sposoby pozyskiwania prądu to główny temat nowego filmu.

Trudno wyobrazić sobie dłuższą podróż kamperem bez prądu. Nasz kamper po wielu modyfikacjach i inwestycjach daje nam spory wybór: panel solarny – fotowoltaiczny, alternator silnika podczas jazdy, ładowarka 230V na kempingu.

Na kempingu lub pod domem, korzystamy z podłączenia kampera do gniazdka 230V. Mamy prąd w kontaktach w środku kampera, działa oświetlenie a ładowarka ładuje akumulator zabudowy. W podróż po Europie nieodzowna jest przejściówka.

Kiedy śpimy na dziko, prąd dostarcza panel solarny. Zainstalowaliśmy elastyczny panel na dachu kampera. Pamiętaj że wartość napięcia na panelu ulega dużym zmianom, w zależności od nasłonecznienia, dlatego panel nie jest podłączony bezpośrednio do akumulatora zabudowy, bo mógłby go spalić, a do sterownika, który reguluje napięcie i przesyła prąd do akumulatora zabudowy. Sterownik panelu solarnego to urządzenia na którym nie można oszczędzać, w bardzo słoneczny dzień będzie przesyłał prąd bezpośrednio z panela do urządzeń. Natomiast w nocy zaś dzięki niemu nie będzie płynęło wstecz, od akumulator zabudowy do panel solarny, panel nie rozładuje akumulatora.

Przetwornica. Jeżeli śpimy na dziko, i nie mamy możliwości podłączenia kampera do sieci 230V, używamy przetwornicy żeby np. użyć odkurzacza lub suszarki do włosów, do robota kuchennego. Akumulator zabudowy podłączony jest do przetwornicy. Przetwornica musi mieć wystarczająco dużą moc, jeśli robot ma 600 Wat, przetwornica musi mieć ok 1000 w czasie ciągłej pracy. Uwaga na moc chwilową! Jest ona wyższa, ale faktyczną mocą przetwornicy jest moc robocza. Nasza ma chwilową 3000 WATÓW, a robocza 1000Watów. Na przetwornicy powinna być informacja jakie są obie moce urządzenia.

Ładowanie akumulatorów w czasie jazdy. Będąc w ruchu ładujemy akumulator rozruchowy i akumulator zabudowy. Pomiędzy dwoma akumulatorami zainstalowaliśmy urządzenie zwane separator zasilania. Separator w sposób inteligentny reguluje przepływ prądu między dwoma akumulatorami, i nie pozwala na to aby któryś z nich się rozładował. Ma dwie wartości: cut in 13.3V – jeżeli na którymś z akumulatorów wykryje napięcie powyżej 13.3 V przekazuje prąd do drugiego akumulatora i działa w obie strony. Reguluje przepływ prądu od akumulator rozruchowy – akumulator zabudowy np. w czasie jazdy. Akumulator zabudowy – akumulator rozruchowy kiedy kamper podłączony jest do sieci 230V. Wartość cut out wynosi 12.6V jeżeli na którymś z akumulatorów napięcie spada do wartości 12.6 V, czyli zaczyna się rozładowywać, separator przerywa obieg i zapobiega przesyłaniu prądu do drugiego akumulatora. W prostych słowach separator zasilania, działa jak bank, który daje Ci parasol kiedy świeci słońce i zabiera go kiedy zaczyna padać. Kiedy w systemie pojawia się nadwyżka prądu, jeden z akumulatorów który jest naładowany, przekazuje prąd dalej… Kiedy jeden z akumulatorów słabnie, zapobiega dalszej utracie napięcia, przerywa obwód i uniemożliwia utratę prądu na poczet drugiego akumulatora.

Lodówka. Opowieść o instalacji elektrycznej w kamperze, nie byłaby kompletna bez wyjaśnienia jak zasilana jest lodówka. Lodówka – zasilamy tylko i wyłącznie na 12V, nie na gaz, na postoju przełączamy na gaz lub 230V o ile jesteśmy podłączeni do sieci. W przeciwnym razie lodówka może nam rozładować akumulator zabudowy w ciągu 2-3 godzin.

Kamper to wolność a kamper z odnawialnym źródłem prądu to wolność i luksus!

Pokrótce tak wygląda instalacja w naszym kamperze. Dzięki pomysłowości i wiedzy Marka możemy odbywać dłuższe wyprawy kamperem nie martwiąc się od dostęp do prądu. A Ty budujesz lub udoskonalasz swojego kampera? Koniecznie przedstaw się w komentarzu i podziel swoją historią.

Jeden Komentarz

  • Agnieszka Gajewska

    Jeśli ktokolwiek zapyta mnie jak ogarnąć temat prądu w kamperze będę go odsyłać do tego wpisu. Cała wiedza w jednym miejscu i na dodatek tak przystępnie wytłumaczona to rzadkość. A przy okazji kiedy już ten ktoś ogarnie temat prądu może zajrzy też i do innych wpisów. A kiedy już zajrzy to już nic nie będzie takie samo, bo kiedy raz doświadczysz przygody z Kazik.TV, kiedy odkryjesz w sobie naturę podróżnika i odkrywcy to wszystko potoczy się już błyskawicznie. Bo kto raz poczuł co oznacza wolność i życie w zgodzie z naturą ten już zawsze będzie szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *