Blog

English breakfast – Kazik szaleje w kuchni.

Cześć Kazie i Kaziczki,

Czasami pytacie o angielskie jedzenie, więc dziś Wam opowiem o sztandarowym angielskim daniu- English breakfast, czyli angielskim śniadanku.

Jak wyspy długie i szerokie, istnieją różne wariacje tego dania, które typowo ma około 1100 kcal. Tradycja English breakfast sięga XIV wieku. Właśnie wtedy grupa zamożnych szlachciców wymyśliła sobie, że są potomkami Anglo Sasów (tacy tutejsi Sarmaci)  i postanowiła stworzyć narodowe danie.

W tamtych czasach życie toczyło się w ogromnych dworach, gdzie wydawano wielkie śniadania, wierząc, że to najważniejszy posiłek dnia. Taki posiłek był wiellkim wydarzeniem towarzyskim, a gospodarze stawiali sobie za punkt honoru zastawienie stołu po brzgi. Brzmi bardzo znajomo prawda? Całkiem jak nasze swojskie ‘Zastaw się, a postaw się’. Oprócz składników wykorzystanych w mojej wersji, podawano nadziewane figi, smażonego halibuta, nerki na toście, smażone policzki wieprzowe, kaszankę i kilka innych cymesów.

Monster English Breakfast-8000kcal
Monster English Breakfast- 8000kcal

Takie śniadaniowe uczty spożywano przed długąś podróżą, polowaniem lub po całonocnej biesiadzie.

Średniowieczna szlachta, zwana gentry, zapoczątkowała English breakfast, ale to Wikorianie uczynili z tego posiłku prawdziwą sztukę. W tym czasie Brtyjskie Imperium było w pełnym rozkwicie, co napędzało rewolucję przemysłową. Nawet klasa robotnicza mogła sobie pozwolić na jedzenie full English przed wyjściem do fabryk. W zamożnych domach rodzinne śniadanko wyglądało mniej więcej jak na obrazku poniżej. Były to czasy kiedy rolę smartfona spełniała gazeta.

 

W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, English breakfast osiągnęło szczyt popularności, i było jadane każdego ranka w co drugim, brytyjskim domu.

Jak mówiłam w filmiku, istnieją różne wariacje tego dania. Mamy Welsh breakfast, Irish breakfast a nawet Cornish breakfast. Przygotowując swoje śniadanie pominęłam kilka składników, których nie lubię (grzyby, kiełbasa, hash browns) ale reszta dania jest jak najbardziej godna polecenia.

Dziś kiedy wierzymy w rzeczy których nie widać, jak cholesterol i nadciśnienie, tradycyjne smażone śniadanko powoli ustępuje miejsca hipsterskim koktajlom warzywnym i muesli, ale nadal jest serwowane w hotelach i pensjonatach. Dla Brytyjczyków mieszkajacych zagranicą, lokale serwujące English breakfast, nie rzadko przez cały dzień, są tym czym dla mnie polski sklep w Newquay.


Na podstawie English Breakfast Society

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *