Życie w UK

Co to jest GP w Anglii i kiedy dzwonić pod 111? Kilka słów o NHS- National Health Service.

Cześć Kazie i Kaziczki,

Dziś chcę Wam opowiedzieć jak wygląda służba zdrowia w UK i podzielę się kilkoma praktycznymi radami. Myślę, że ten post przysłuży się szczególnie tym którzy mieszkają w UK.

Generalnie angielska służba zdrowia od polskiej różni się tym, że tutaj nie daje się łapówek. Niektóre aspekty opieki zdrowotnej działają lepiej, a inne gorzej niż w Polsce. Opieka zdrowotna jest bezpłatna, poza usługami dentystycznymi, co tłumaczy szczerbate uśmiechy niektórych wyspiarzy.

Ale od początku. Chcę Wam opowiedzieć jak korzystać z usług i przysług NHS czyli National Health Service.

1.Co zrobić w nagłych wypadkach i sytuacjach zagrażających życiu?

Oczywiście wezwać ambulans dzwoniąc pod 999 lub 112. W sytuacji kiedy poszkodowany nie oddycha lub nie ma pulsu ambulans przyjedzie w ciągu 8 minut. Dla mózgu to o 4 minuty za długo, jeśli nikt nie udzieli pierwszej pomocy.

NAJPIERW WEZWIJ AMBULANS A DOPIERO POTEM ZACZNIJ REANIMACJĘ!

2. Sytuacje niezagrażające życiu – czyli jak zarejestrować się w GP.

Rejestracja z lekarzem pierwszego kontatku w lokalnym ośrodku zdrowia to podstawowa sprawa. Jeśli nie wiesz gdzie jest najbliższa przychodnia, użyj wyszukiwarki NHS. Wystarczy wejść do ośrodka, tutaj nazywanego surgery i powiedzieć ‘I want to register’. Należy ze sobą zabrać dowód tożsamości i potwierdzenie adresu. Oczywiście trzeba wypełnić formularz  który możecie sobie ściągnąć i przetłumaczyć w domu. Po rejestracji możecie się umówić na pierwszą wizytę. Najlepiej zadzwonić do przychodni rano i powiedzieć jaki jest problem i umówić się na konkretną godzinę.

Na obszarach wiejskich i zdeprawowanych jak moje miasteczko, gdzie średnia wieku pacjentów jest bardzo wysoka a średnie IQ poniżej normy, lekarz odbywa krótką konsultację telefoniczną, zanim nas zaprosi na wizytę. Dzieje się tak ponieważ służba zdrowia ledwo zipie, brakuje lekarzy i pielęgniarek a wiele osób zamawia wizytę kiedy nie jest konieczna, zabierając wizyty tym, którzy ich naprawdę potrzebują.

Na obrazku poniżej macie najczęstsze schorzenia. Pamiętajcie, że ból – ache- wymawiamy ‘ejk’.

Przychodnie GP czynne są tylko w dni robocze, z reguły od 8.30 do 6 po południu. Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej poza tymi godzinami, zadzwoń do swojej przychodni a zostaniesz przekierowany do ‘out of hours service’, lub zadzwoń pod bezpłatny numer 111.

Lekarze GP potrafią zaradzić najczęstszym schorzeniom przepisując paracetamol. W poważniejszych przypadkach odeślą nas do lokalnego szpitala na wizytę u speacjalisty (referral). GP może też przepisać środki antykoncepcyjne które w UK są bezpłatne.

Niestety w przychodni GP nie umówimy się ani z dentystą, ani z ginekologiem. Co jest kiepską wiadomością dla kobiet poszukujących dobrego kandydata na męża …

3. Skorzystaj z numeru 111.

To dobra opcja jeśli mamy problem w weekend lub w środku nocy lub po prostu nie wiiemy gdzie się zwrócić. To także dobra opcja jeśli musimy jechać do szpitala na oddział A&E – Accident and Emergency (pogotowie ratunkowe) gdzie średni czas oczekiwania to jakieś 5 godzin. Dzwoniąc pod 111 dowiemy się do jakiego szpitala się udać i o której zostaniemy przyjęci. Oczywiście mam na myśli sytuacje niezagrażające zyciu. Jest to numer bezpłatny i całodobowy. Tutaj możecie znalezc więcej informacji i to po polsku!

Numer 111 ma zapobiec sytuacji przedstawionej na plakacie poniżej:

4. Co zrobić kiedy boli ząb?

Jak pisałam wcześniej w surgery nie przyjmują dentyści. W razie dokonania zaniedbania i zarzucenia wizyt u dentysty w czasie urlopu w Polsce, możemy skorzystać z prywatnego gabinetu dentystycznego (ceny od £45 za przegląd, wypełnienia od £60, ekstrakcja od £80) lub zarejestrować się z NHS dentist i odczekać od 6 miesięcy do 6 lat na swoją pierwszą wizytę :D:D:D No od 6 do 18 miesięcy. Ceny usług NHS wahają się od £19 do £230 i obejmują protezy, mostki, koronki i inne świecidełka. Podobnie jak z GP możecie znależć najbliższy gabinet rejestrujący pacjentów NHS korzystając z wyszukiwarki NHS.

Jeżeli sytuacja jest nagła, a ząb boli niemiłosiernie, zadzwońcie pod 111 lub skorzystajcie z lokalnej emergency dental helpline – numer zależy od Waszego miejsca zamieszkania. Jeśli macie nagłą sytuację dostaniecie wizytę z dentystą NHS nawet jeśli nie jesteście zarejestrowani.

5. Czy to da się przeżyć?

Da się. W ciągu kilku lat mieszkania w UK wielokrotnie korzystałam z GP i dostałam masę paracetamolu 😀 Antybiotyki przepisuje się tu bardzo ostrożnie i to przynajmniej po tygodniu chorowania. Jeśli chodzi o opiekę dentystyczną, to jestem bardzo zadowolona. Korzystałam z dental helpline i miałam wizytę tego samego dnia. Świetna, fachowa opieka. Pamiętam, że w czasie borowania asystentka niemal chciała  trzymać mnie za rękę.

Raz udałam sie do GP z małym pieprzykiem który mnie niepokoił. Dziarski doktorek postanowił go usunąć od ręki 😀 Tylko, że przed tym otworzył książkę żeby sprawdzić jak to się robi. A ja zamiast w tym momencie zwiewać gdzie pieprz rośnie, czekałam aż się zabierze do roboty. Pieprzyk po analizie okazał się przyjaznym pieprzykiem, a ja do dziś mam bliznę, którą może kiedyś uświetnię tatuażem 😀

Raz trafiłam na lekarkę GP która z pełnym zaangażowaniem przyjęła mnie po zamknięciu przychodni i twierdziła, że normalnie i tak kończy o 21.

Kilka razy byłam skierowana do specjalistów różnej maści i oni już nie wyciągali podręczników i byli o wiele bardziej kompetentni niż GP. Przeżyłam też kilka niegrożnych zabiegów, a raz nawet spotkałam polskiego antestezjologa, który znieczulił mnie bez podania mu koperty.

O ile nie boicie się oddać w ręce czarnoskórych pielęgniarzy, śniadych dentystów i chirurgów będzie z Wami dobrze. Tutaj znajdziecie małe podsumowanie różnorodności kulturowej pracowników NHS.

Generalnie moje doświadczenia są pozytywne. Tylko ten doktorek z książką wzrusza mnie do dziś 😉

Jeśli chodzi o sprawy kobiece to niestety dostęp do specjalistów nie jest tak łatwy jak w Polsce i trzeba poprosić GP o skierowanie. Jednak co się chwali to to że wszystkie kobiety powyżej 25 roku życia otrzymują regularne listy zapraszające na bezpłatne babskie badania.

No to chyba wszystko moi drodzy czytelnicy. Życzę Wam zdrowia!

 

 

7 komentarzy

 • Damian

  Czyli nie tak źle jednak. Moja koleżanka pracująca w Londynie mieszkała z matką dziecka które miało 40 stopni gorączki a lekarz (po uporczywych prośbach o przyjazd karetki) zostawił ją w domu podając tabletki przeciwbólowe.

 • Agnieszka

  To zdjęcie w artykule jest nieprawidłowe, lepiej je usuń bo ktoś w ten sposób jeszcze będzie chciał udzielić pierwszej pomocy.

  • Kazik.TV

   Dziękuję za sugestię. Pisząc ten artykuł natknęłam się na informację, że w UK nikt nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za nieprawidłowe udzielenie pierwszej pomocy. Myślę, że w chwili zagrożenia najważniejsza jest jakakolwiek próba.

 • Marzena

  Nie odczułam braku ginekologa- powiedziałam mojej GP że chcę spiralę hormonalną, GP zrobiła mi cytologię a po dwóch tygodniach osobiście zamontowała ustrojstwo podczas którego to montażu pielęgniarka włożyła mi poduszeczkę pod głowę i trzymała mnie za rączkę cały czas słodząc. Myślałam (czasem nadal myślę) że jestem w Matrixie. Po dwóch miesiącach dostałam wezwanie na kolejną cytologię oraz USG żeby sprawdzić poprawność ułożenia się w/w spirali. Po co gin? Od ciężkich przypadków- ale o wtedy i tak lądujemy zwykle w szpitalu.

 • ola

  w kazdym kraju sa dobrzy i zli lekarze. Trzeba trafic. Fakt z ginekologami jest tutaj zupelnie inaczej . A co do paracetamolu to najbezpieczniejszy lek przeciwbolowy. oni sa bardzo ostrozni. Antybiotyk tez jest przepisywany tylko czasem w mniejszych dawkach. Po 11 latach zycia w UK zawsze prosze o wieksza dawke jesli to mozliwe zeby wybic zaraze 🙂 i da sie .
  Tutaj jest zupelnie inny system. Do ktorego trzeba miec dystans albo sie go nauczyc. A jak sie nie ma zaufania to lecimy do Polski i juz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *