Caravaning - poradniki

Chińskie webasto w przyczepie kempingowej: jaki model kupić i jak zamontować ogrzewanie postojowe.

Dlaczego montujemy chińskie ogrzewanie postojowe w przyczepie?

Zima zaczyna stąpać nam po piętach a w naszym przedsionku robi się coraz zimniej. Przedsionek daje nam dodatkową przestrzeń do życia i podwaja naszą powierzchnię mieszkalną, jednak bez ogrzewania jest bezużyteczny.

W sezonie grzewczym jeśli korzystamy z dwóch grzejników elektrycznych o dużej mocy, nie możemy uruchomić już żadnych innych urządzeń bez przeciążenia sieci (16 Amperów). Z czasem wyłączanie grzejnika na czas gotowania czy parzenia herbaty stało się uciążliwe i postanowiliśmy zamontować chińskie webasto w naszej przyczepie kempingowej i wyprowadzić rury z ciepłym powietrzem do przedsionka.

To nasze drugie webasto, pierwsze mieliśmy w naszym starym kamperze i bylismy z niego bardzo zadowoleni. Nie raz i nie dwa uratowało nam skórę w czasie naszej ostatniej podróży kamperem. Tym razem to przyczepa, a nie kamper będą dziurawione. To nasz drugi montaż i druga instalacja chińskiego webasto i tym razem postanowiliśmy uwiecznić nasze działania na filmie:

Montaż chińskiego webasto – moje wskazówki.

W filmie pokazuję jak wygląda cały zestaw mieszczący ogrzewanie postojowe opowiadam także jak montować takie urządzenie. Co prawda to nie jest tak skomplikowane jak budowa kampera ale nawet instalując chińskie webasto w przyczepie trzeba przemyśleć kilka spraw:

  • Czy urządzenie działa?
  • Gdzie będzie zamontowane urządzenie?
  • Jak doprowadzone będzie zasilanie?
  • Gdzie będą otwory na wylot spalin i zasysanie świeżego powietrza?

Niestety kupno chińskiego webasto to loteria i nie wszyscy producenci oferują dobry produkt. Zdarzają się wadliwe modele, dlatego zanim zainstalujesz zestaw złóż go i sprawdz czy działa. Na końcu tego posta znajdziesz linki do modeli chińskiego webasto od zaufanych producentów, dostępnych na Amazon.

Zakładając że urządzenie jest sprawne, sprawdż czy miejsce gdzie zainstalujesz piec jest wystarczająco duże i czy najlepsze z punktu rozprowadzania ciepła, możliwości wywiercenia otworów na dwie rury: tej odprowadzającej spaliny i doprowadzającej powietrze. Pamiętaj że rura odprowadzająca spaliny będzie gorąca kiedy webasto będzie uruchomione, czy nie nic nie stopi? Czy nie wywoła pożaru?

Jak daleko od chińskiego webasto znajduje się akumulator który będzie je zasilał i gdzie poprowadzisz kable?

Jak doprowadzone będzie paliwo: czy z baku pojazdu czy z osobnego zbiornika dołączonego do zestawu? Pamiętaj że maksymalna róznica wysokości pomiędzy urządzeniem a zbiornikiem paliwa to 1m.

Instrukcja obsługi.

Do urządzenia dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi i warto się z nią zapoznać. Moja kopia nie miała opcji polskojęzycznej, ale chętnie przetłumaczę ją na polski – jeśli popierasz ten pomysł – napisz o tym w komentarzu pod tym postem. Oprócz instrukcji jak bezpiecznie zamontować chińskie ogrzewanie postojowe, jest tam tabela najczęstszych błędów z wyjaśnieniem przyczyny usterki.

Jakość chińskiej podróbki, czy warto to kupić?

Postojowe chińskie webasto to nie oryginalny Eberspacher i nie ma co się oszukiwać że jakość wykonania jest o wiele niższa, elementy wykonane są z tanich materiałów co może doprowadzić do frustracji w czasie montażu. Wszystko jest po prostu ‘chińskie’. Jednak montaż webasto jest dość prosty i jesli kupisz produkt od zaufanego producenta urządzenie z powodzeniem posłuży przez kilka lat. My zdecydowaliśmy się na urządzenie o większej mocy – 5KW ponieważ ogrzewa dość duży, nieizolowany przedsionek w czasie zimy, słowem ogrzewa namiot. Jednak do kampera lub vana doskonale nadają się grzejniki o mniejszej mocy.

Po obejrzeniu części 2 naszej serii na temat: chińskie ogrzewanie postojowe, dowiecie się ile dokładnie kosztował zestaw jaki zainstalowaliśmy w naszej przyczepie kempingowej:

Model 2 KW

Model 5 KW

Inne akcesoria do chińskiego webasto:

https://amzn.to/3924i4X

*Otrzymuję prowizję od sprzedaży dokonanej za pośrednictwem linków w tym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *